Vişneli Lokum

Havalar ısındığından beri kışlık, iç ısıtan tatlılarımızı yazlık, serinletici tatlılarla değiştiriyoruz. Bir süre önce keşfettiğim çok lezzetli, bol hindistan cevizli bir tarifi paylaşmak istiyorum. Yabancıların “fudge” dediği bir tatlı. Biz lokum diye çevirdik Türkçe’ye 🙂 vişneli lokum

Bu tarife ulaşmam şöyle oldu. Kakao ve hindistan cevizi ürünlerini severek kullandığımız Güzel Gıda firmasının Hindistan Cevizi Kreması adlı bir ürün çıkardığını gördüm. Bu nedir, nasıl kullanılır diye araştırırken bu tarifle karşılaştım. Yapılması çok basit bir tarif, 5 dakikada bitiyor. Bulduğum tarife buradan ulaşabilirsiniz.

Hindistan cevizi kreması hindistan cevizinin hem etini hem de yağını içeren katkısız bir ürün.

Elimde geçen sene dondurduğum bir miktar vişne olduğu için şimdilik sadece vişnelisini yaptık. Ancak tarifin orijinalinde likapalı yapılmış. Kakaolu ve her çeşit meyveli yapılabilir bence.

MALZEMELER

1 paket hindistan cevizi kreması

Bir miktar vişne, likapa ya da başka bir meyve

Limon kabuğu rendesi (tarifte var ancak ben koymadım şimdiye kadar)

Tatlandırmak için bal

YAPILIŞI

  1. Hindistan cevizi kremasını erimesini kolaylaştırmak için bıçakla birkaç parçaya ayırarak benmari usülü hindistan cevizi kreması benmarieritiyoruz. Ben ocak üzerindeki tavaya su koyup, tavanın içine de cam bir kap içerisinde hindistan cevizi kremasını koyarak yapıyorum. Tavada kaynayan suyun sıcaklığı ile cam kaptaki hindistan cevizi kreması kolaylıkla eriyor.
  2. İyice eridiğinde içine meyveleri koyuyoruz. Bu aşamada meyveler eğervişneli hindistan cevizi kreması soğuksa hindistan cevizi kreması biraz donabiliyor. Çözmek için bir miktar daha eritilebilir. En iyisi buzluktan çıkan meyveleri oda sıcaklığına geldiklerinde ilave etmek. Lokumu yapmadan birkaç saat önce meyveyi buzluktan çıkartıyorum ısınması için.
  3. Karışıma tatlandırmak için bal ilave ediyoruz. Hem meyveler hem de hindistan cevizi doğal olarak tatlı olduğu için çok az bir miktar bile yeterli oluyor.
  4. El blender’ı ile karışımı çekiyoruz.vişneli lokum dondurmaya hazır
  5. Buzluğa koymak üzere cam bir kaba yayarak koyuyoruz. Başlarda cam kabın tabanına fırın kağıdı serdim ancak sonradan gerekli olmadığını gördüm. İyice donduktan sonra kaba yapışma gibi bir durum olmuyor çünkü.
  6. Buzlukta 1 saat kadar bekletince iyice sertleşip, şekli bozulmadan küçük lokmalar hâlinde kesilebilir duruma geliyor.

Ağızda dağılan çok lezzetli bir yazlık tatlı 🙂 Denemenizi tavsiye ederim.

 

 

Leave a Reply