Tesettür Allah’ın Emridir

Kadınların fıtraten örtünmeye ihtiyacı vardır.

Bizi yaratan, bizi en iyi tanıyan ve bizi en çok seven alemlerin Rabbi Allah azze ve celle’nin dininde kadınlar için tesettürün farz olmasının bildiğimiz pek çok sebebi vardır.

Allah subhanehu ve teâlâ’nın dini tektir. Rabbimiz gönderdiği tüm elçileri aracılığıyla kadınlara kendi huzurları için örtünmeyi emretmiştir.

Soldaki rahibeye baktıklarında insanlar “adanmışlık” (devotion) görürken, sağdaki Müslim tesettürüne karşı ise besledikleri düşmanlık sonucu “aşırı baskı” (oppression) uyguluyorlar, yasaklıyorlar, hakaret ediyorlar. Aslında ne kadar benziyor bu 2 tesettür şekli birbirine. Ancak toplumdan aldığı tepkiler ne kadar da farklı. Bu resim Müslüman tesettürüne tüm dünya tarafından uygulanan baskı ve zulümden bahsediyor. Zaten böyle olduğuna da şahit olmuyor muyuz? Özellikle de bu yaşadığımız sözde Müslüman ülkede.

Hristiyanların rahibelerine bakarsanız, dindar Yahudi kadınlarına bakarsanız, hatta dünya üzerinde bozulmamış başka kültürlere baktığınızda, (Rabbimizin oralarda görevlendirdiği ve Kur’an’da isimleri zikredilmediği için bizim bilmediğimiz elçilerin tebliğleri sonucunda) tüm kadınlarda bir çeşit örtü bulunduğunu, kafalarını, saçlarını ve vücutlarını birbirlerinden farklı şekillerde de olsa kapattıklarını görürsünüz.

Örtünme ve ziynetlerini gizleme Allah azze ve celle’nin emridir. Her kadında bulunan fıtri bir ihtiyaçtır.

Cahiliye düzeninin getirdiği açılıp saçılma ise fıtrata terstir. Kadını mutsuz eder, huzurunu bozar. Kendisi farkında olsa da, olmasa da.

Bununla kalmaz, cahiliye açıklığı toplumun ahlakını da bozar; ve neticesinde toplumsal huzur bozulur.

Rabbim iman etmiş her Müslim hanıma bu örtünme nimetini nasip etsin. Tesettürleri içinde onları mutlu huzurlu kılsın. Rabbinin emrine uyduğu için kalbindeki o hoş mutmainliği yaşama nimetini versin.

Allahumme amin.

Leave a Reply