Şifâlı Limonata

Havaların iyice ısınmasıyla beraber serinleten tariflere devam ediyorum. Olmazsa olmazımız olan çiğ süt kefirinin haricinde, yaz aylarında severek tükettiğimiz içeceklerden biri bu limonata. Yabancıların “switchel” dediği bir içecek bu. Osmanlı mutfağında yapılan “Sirkencubin” şerbetine çok benziyor. Sirkencubin’den farkı, bunda limon suyu ve zencefil de olması.

Malzemeleri her an evde bulunan malzemeler, yapımı da çok basit. Çocuklarla beraber yapmak için ideal tariflerden. Serinletme etkisi oldukça yüksek olan bu limonatanın malzemelerinin miktarlarını damak tadınıza göre dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Hata yapma imkânı yok 🙂

İçeriğindeki malzemelerin hepsi şifalı. Elma sirkesini çiğ (pastörize edilmemiş ya da filtrelenmemiş) kullanmak önemli. Eğer sirkenin içinde “sirke anası” var ise, ya da bir süre beklendiğinde bu güzel anne sirkenin içinde kendiliğinden oluşuyor ise o sirke işlem görmemiş bir sirke demektir. Tabii sirkenin yapıldığı elmaların ilaçsız, doğal üretim olması da gerekli. Bu doğal hâliyle elma sirkesi bir probiyotik kaynağı. Kan şekerini düzenlediğine, kolesterolü ve yüksek kan basınıcını düşürdüğüne, kilo kaybına yardımcı olduğuna dair çalışmalar mevcut.

Zencefil ise bakteri ve mantar enfeksiyonlarına karşı savaşan, enflamasyon (iltihap) azaltıcı etken maddelere sahip. Onun da kan şekerini düşürücü etkisi var ki bu bizim için çok güzel bir haber. Sindirimi kolaylaştırması da cabası.

Bal, ham hâliyle kullanıldığında, içindeki enzimler ölmediğinde; vücudumuzdaki iyi bakterileri besleyen, zararlı bakterilerle mücadele eden bir özelliğe sahip. Limon içerdiği yüksek C vitaminiyle bağışıklık sistemimizi destekliyor. Bunlar ilk aklıma gelen faydaları.

Bu kadar basit bir içecekle, bu kadar çok sayıda faydalı gıdayı, hem de keyifli bir şekilde alabilmek harika bir şey. Bence çocuklara klasik, şekerle hazırlanan limonata yerine bu içirilmeli artık 🙂

Malzemeler

  • 4 yemek kaşığı elma sirkesi
  • 1 ya da limonlar küçükse 2 tane limonun suyu
  • Bir miktar rendelenmiş zencefil
  • Bir miktar limon kabuğu rendesi
  • 2 ya da 3 yemek kaşığı bal
  • 1 litre su

Yapılışı

Ben bütün malzemeleri 1.5 litrelik cam bir kavanozda birleştiriyorum.

Önce elma sirkesi ve limon suyunu kavanozda karıştırıyorum. Üzerine bol zencefil rendeliyorum. İnce ince rendelenirse içerken süzmeye gerek kalmıyor. Kalın rendelenirse çocuklar bazen süzdürerek içmek istiyorlar. Zencefil tadı biraz acımsı olduğu için miktarını kendi damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz.

Ardından yine istediğimiz tatlılık derecesine göre bal ilave edip karıştırıyoruz.

En son olarak, kavanozu ağzına kadar su ile doldurup tekrar karıştırıyoruz.

Bir gece buzdolabında  bekledikten sonra hem zencefil tadını iyice vermiş oluyor limonataya, hem de buz gibi olmuş oluyor.

Leave a Reply