Sıcak Çikolata

Soğuk günler artık geride kalıyor ama bu aralar oğlumun bayıldığı bu tarifi yazmak istedim. Bu sıcak çikolata GAPS diyeti usülü: içinde süt ve şeker yok. Süte alerjisi olanlar için de alternatif. Oğlumun diyetinde, sütteki kazein A1 proteininin otoimmüniteyi tetiklemesi sebebiyle süt, en azından çiğ hâliyle yok. Peynir, kefir gibi fermente hâlleriyle az da olsa var.

Tarife yabancı bir blog’da rastladım, dileyen buradan orijinal tarife bakabilir. Ben hem malzemelerde hem de hazırlanış usulünde bir kaç değişiklik yapıyorum.

İçinde bulunan hindistan cevizi yağı ve yumurta sebebiyle çok besleyici bir içecek. Hindistan cevizi yağı kuvvetli bir anti-fungal. Vücudu Candida Albicans gibi patojen mantarlardan temizliyor. İlk defa tüketecekseniz çay kaşığı, tatlı kaşığı gibi çok küçük miktarlarla başlamanızı tavsiye ederim. Ben henüz GAPS diyetine yeni başlamışken, hayatımda ilk defa bir tatlı kaşığı kadar tükettiğimde feci bir ishâl durumu yaşamıştım. Sonra vücut mantardan temizlendikçe bu durum geçti tamamen.

Çiğ yumurtaya gelince. Yumurta aldığınız kaynak güvenilir ise çiğ yumurta tüketmekte hiç sakınca yok. Tıpkı çiğ süt gibi, çiğ yumurta tüketiminde de ana akım medya ve doktorların göz korkutmaları oluyor ancak ikisi de çiğ hâllerinde çok şifalı gıdalar. Çiğ sütten ileride vereceğim kefir tarifinde daha detaylı bahsedeceğim.

Yumurtanın özellikle besin içeriği çok zengin olan sarısının çiğ yenmesi çok önemli. Biz kahvaltılarda sarısı pişmemiş olacak şekilde rafadan yumurta tüketiyoruz. Tavaya yumurta kırarsam beyazını pişirip, sarısını mümkün olduğunca hiç bozmamaya çalışıyorum. Yumurta sarısının içinde beyin gelişimi için çok önemli olan Omega 3 yağ asitleri, lutein, kolin maddeleri, ve yağda çözünen A, D, E, K vitaminleri ve daha neler neler var. Zaman zaman ölçüyü kaçırıp yumurtanın sarısını yanlışlıkla pişirince üzülüyorum bu besinler heba oldu diye 🙂 Yumurtanın beyazının pişmesi iyi olur ancak bu tarifteki gibi arada sırada beyazını da çiğ yemekte bir sakınca yok.

Son olarak, şimdiye kadar verdiğim tariflerin fotoğraflarından belki farketmişsinizdir. Tabak, kâse, bardak, kupa gibi mutfak eşyalarını yakın bir zaman önce camdan imâl edilenlerle değiştirdim. Porselen ve seramik eşyalarda daha önce haberdar olmadığım bir tehlikeyi tesadüfen öğrenmem üzerine oldu bu değişim: kurşun tehlikesi. Bu meseleyi ayrı bir yazıda ele aldım, okumak isterseniz buraya buyurun.

Bu kadar laf kalabalığından sonra nihayet tarife geçiyorum 🙂

Malzemeler:

 • 2 yemek kaşığı kakao tozu
 • 2 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı
 • 1 yumurta
 • Çay kaşığının ucuyla çekilmiş kaya tuzu (rafine sofra tuzlarına karşıyız)
 • 1 bardak (250ml kadar) sıcak su
 • Bal (miktar belirtmedim, damak tadına göre ayarlanabilir)

NOT: Bu miktarlar bir bardaklık. Biz malzeme miktarlarını 2 katına çıkartıp 3 kişi paylaşıyoruz.

Yapılışı:

 1. Derin bir kaba yumurta, hindistan cevizi yağı, tuz ve kakao tozunu koyun. Bu arada suyu ısıtın. Ben suyu kaynama derecesine getirmiyorum. İçilebilir sıcaklığa geldiğinde ateşten alıyorum. Sebebi; tatlandırmak için bal koyacağımız son aşamada suyun çok sıcak olup balın yapısını bozmasından ve zararlı hâle getirmesinden kaçınmak istemem. Eğer suyu kaynatırsam, bu sefer soğuması için çok beklemek gerekiyor. Etrafta sabırsızlıkla bekleyen çocuklar varken pek mümkün olmuyor bu 🙂

NOT: Su kaynatmak için kettle kullanmayı bıraktım bir süre önce. Kullandığım kettle’ın içi paslanmaz çelik olsa da, içindeki kaynamış suyu boşaltırken değdiği kapağı ve suyun içinden geçtiği filtre (kettle’ın ağzına takılı küçük bir parça var) plastik. Kaynar su da plastikteki zararlı kimyasalları çok iyi çözdüğü için bıraktım kettle kullanmayı. Ocakta cam tencere içinde kaynatıyorum suları. Daha uzun sürüyor ama içim daha rahat oluyor bu şekilde.

 1. Su ısınınca kaptaki karışımın üzerine dökün.
 2. Karışımı el blender’ı ile çekin.
 3. Bardaklara boşaltın.
 4. En son aşama tatlandırma aşaması. Dileyen dilediği kadar balı bardağına koyup (tercihen tahta kaşıklarla) sıcak çikolatasını tatlandırabilir. Oğlumun şeker durumuna göre bazen az bazen çok koyuyorum balı. Ama her durumda çok zevk alıyor içmekten.

Dilerim siz de deneyip beğenirsiniz.

 

Leave a Reply