Hey Çocuklar Dalgalarla Dalga Geçmeyin!

emf-elektromanyetik radyasyon-kitap3 sene önce elime geçen bir kitabı size tanıtmak istiyorum. Elektromanyetik radyasyonun zararlarından ve istesek bile günümüzde her yeri saran EMF bulutundan kaçamadığımızdan bahsetmiştim. Bu kitap günlük yaşamımızda kullandığımız cihazlardan yaşadığımız ortamlara kadar elektromanyetik radyasyondan nasıl korunabileceğimiz hakkında bilgiler veriyor. Kitap aslında çocuklara/gençlere yönelik. Ancak ben okurken çok şey öğrendim. Hem anne babalar hem de çocuklar okumalı bence.

EMF açısından temiz bir evin nasıl yapılması gerektiğini danışmak üzere Elektrik karikatur-laptop-emf-radyasyonMühendisleri Odası’na (EMO) gittiğimde; yanımda oğlumun olduğunu gören yetkililer bize bu kitabı hediye ettiler. Bir solukta okudum, çok beğendim. Yazarı Prof. Dr. Süleyman Daşdağ. Tıp fakültesinde uzmanlığı Biyofizik olan bir doktor. Kitabında elektrik nedir sorusundan başlayarak EMF ile ilgili bütün bilgileri eğlenceli bir dille anlatmış. Bir çok sayfada karikatürler mevcut. Beğendiklerimin bir kaçını bu sayfada görebilirsiniz.

Prof. Dr. Süleyman Daşdağ o kadar ince düşünmüş ki, saç kurutma makinesinin neden kullanılmaması gerektiğini bile karikatur-elektrik-diregi-manyetik alan-elektrik alananlatmış. Bu kısımları, doğduklarından beri çocuklarımın kafasına o cihazı yaklaştırmadığım için bana “cık cık” yapıp yadırgayan annemin okuması gerek 🙂 . Kendi saçlarımı tülbent sararak kurutuyorum yıllardır. Hiç de problem yaşamadım şimdiye kadar çok şükür.

Neyse, dönelim bu güzel kitaba. Yine ince düşüncesinin bir eseri olarak elektrikli aletlerin fişten çekilmediği sürece elektrik/manyetik alan yaymaya devam ettiğini; tasarruflu dediğimiz o kıvrımlı ampullerin aslında ne kadar zararlı olduğunu da anlatmış bu tebrik edilesi Profesör. Bu bilinçte doktorların sayısının artmasını canı gönülden diliyorum. Ampul konusunu başka bir yazımda ele alacağım.

Yani mesele sadece cep telefonu, kablosuz modem değil. Elektromanyetik dalgalar heremf-radyasyon-saglik yanımızı ciddi şekilde kuşatmış durumda. Genel sağlığımız için büyük bir tehdit. Bu kitap eğer hâlen satılıyorsa ya da EMO’dan temin edilebiliyorsa alıp, çoluk çocuk ailecek okumanızı tavsiye ederim.

Üçüncü baskının önsözü ile bitiriyorum yazımı.

“Üçüncü Baskıya Önsöz

Teknolojinin başdöndürücü hızına paralel bir şekilde yaşam alanlarımızda artan elektromanyetik dalgalar, farkında olmadan içinde yaşadığımız ve yararlarının yanında olası zararlarını bilemediğimiz ya da önemsemediğimiz, üzerinde düşünülmesi gereken önemli bir fiziksel etkendir. Neredeyse her gün kablosuz iletişimle çalışan yeni bir araç-gereç piyasaya sürülmekte ve bunların sağlık üzerine etkileri genelde ihmal edilmektedir. Kablosuz iletişim araçlarının yaydığı elektromanyetik dalga düzeyinin artması, çevre kirliliği konusuna “Elektromanyetik Kirlilik” kavramıyla yeni bir başlık eklemiştir. Cep telefonlarının günlük yaşamda yerini almasıyla başlayan elektromanyetik kirliliğin çevre ve dolayısıyla sağlık üzerine etkilerine ilişkin tartışmalar elbette kablosuz iletişimle çalışan telefonlarla sınırlı değildir.Yüksek gerilim ve diğer elektrik dağıtım hatlarında yayılan ya da evlerimizde elektrikle çalışan aletlerin yaydığı oldukça düşük frekanslı (Extremely Low Frequency) manyetik alanların yanı sıra, cep telefonları veya kablosuz iletişimle çalışan araç-gereçler elektromanyetik kirlenmeye katkı sunmaktadır. Öte yandan tıpta ve sanayide kullanılan radyasyonlar, ultraviyole ışınları, infrared ışınları, lazer ışınları vb. elektromanyetik dalga yayan kaynaklar da bu kirlenmeye neden olan diğer etkenlerdir. Bunların yararlarının yanı sıra zararları veya yan etkilerini bilmek, doğru kullanım yöntemlerini öğrenmek, topluma bu teknolojileri sağlıklı bir şekilde kullanma şansı verecektir.

Yukarıdaki endişeleri gidermek için yazılmış bu kitap, özellikle çocuklarımıza söz konusu teknolojilerin doğru ve sağlıklı kullanımı konusunda yardımcı bir kitaptır. Daha önce erişkinler için yazdığım “Dalga Dalga Geliyorlar ve Siz Farkında Değilsiniz” adlı kitabımın bir baskıyla (1000 adet) sınırlı kalması, buna karşın neredeyse bir yılda 3 baskı yapan bu kitap (12 000 adet), toplumumuzun özellikle çocuklar konusunda daha hassaa olduğunu göstermektedir. Eğitim çocukluk çağında başladığından ötürü, gelecek nesillerimizin bu teknoloijileri daha akıllı kullanacakları muhakkaktır. Burada ebeveynlere düşen görev, çocuklarıyla birlikte bu kitabı her gün birkaç sayfa okumaktır. Tekbnlojileri bilinçli kullanan bir toplum dileğiyle…

Saygılarımla.

Prof. Dr. Süleyman DAŞDAĞ

Mayıs 2014”

3 Comments

  1. sibel 29 Aralık 2018

Leave a Reply