Guacamole Sosu

guacamole-sos-tarifTariflerde ilk olarak çok severek yediğimiz Guacamole sosunu paylaşmak isterim. Diyetimizi anlattığım yazımda paylaştığım gibi bitkisel gıda ağırlıklı ve doğal yağlara önem veren bir beslenme şeklimiz var. Oğlumun tip 1 diyabeti sebebiyle karbonhidratlara da dikkat ediyoruz. Bu tarif kan şekeri değerlerini üzmeyecek, sağlıklı yağlardan zengin ve çok lezzetli ve besleyici bir sos.

Yapması da çok kolay. Ekmek üstüne sürüp yemesi harika. Avokado meyvesi (evet, çekirdeği olduğu için meyvedir), çocuklar ve herkes için inanılmaz besleyici özellikte, ayrıca çoğumuzun eksikliğini yaşadığı magnezyum deposu. Denemenizi tavsiye ederim. Bence çok beğeneceksiniz.

Tariflerde malzeme miktarlarını damak tadımıza göre ayarlarım. Dolayısıyla kesin ölçü vermem çok zor. Genelde bir kaç yapışta oturuyor miktarlar zaten. Benim kendimize göre belirlediğim miktarları yazdım tarife. Siz kendi tercihinize göre hepsiyle oynayabilirsiniz.

Malzemeler: (4 kişi için)

 • 5 adet olgunlaşmış avokado (üzerine bastırınca hafif yumuşak olmalı) (organik olmayabilir; çünkü pestisit açısından en temiz gıdaları gösteren Temiz 15 listesinde en üst sıralarda, kalın kabuğu sayesinde sanırım)
 • 1 adet orta boy soğan
 • 2-3 diş sarımsak
 • Limon suyu
 • Sızma zeytinyağı (isteğe bağlı)
 • Domates (mevsim yaz ise elbette, isteğe bağlı)
 • Kimyon, tuz, karabiber

Yapılışı:

 1. Soğanı ince ince doğruyoruz. Sosu hazırlayacağımız kaba alıyoruz. NOT: Ben rondoda çekip, eğer soğan çok acı ise, çocukların daha rahat yiyebilmesi için suda biraz ovuyorum acısını almak amacıyla.
 2. Sarımsakları sarımsak ezicide ezip sos kabına aktarıyoruz.
 3. Kimyon, tuz ve karabiberi kaba ilave ediyoruz. NOT: Ben genelde baharatları tane şeklinde alıp kahve değirmeninde öğütüp taze kullanmayı tercih ediyorum. Toz baharatlar uzun süre beklediğinde hem besin değerleri ve aromalarını bir miktar kaybediyorlar hem de uygun koşullarda saklanmazsa küf (aflatoksin) oluşma riski artıyormuş. Ayrıca tane kimyondan taze çekilmiş toz kimyon kokusu gibisi yok.
 4. Yarım limonun suyunu da kaba aktarıyoruz.
 5. Eğer mevsimiyse ve tercih ederseniz 1 adet domatesi küp küp doğrayıp onu da kaba alabilirsiniz.
 6. Avokadoları yıkayıp, ortadan ikiya ayırıp, çekirdeklerini çıkarıp, bir kaşık yardımıyla içlerini doğrudan sos kabına aktarıyoruz. (Örnek video için buyurun: https://youtu.be/n3FE7lVkusw)
 7. Şimdi bir çatal yardımıyla yumuşacık avokadoları ezip püre hâline getiriyor ve diğer malzemelerle iyice karıştırıyoruz.
 8. En son aşamada tadına bakıp tuz, limon ilavesi yapabilirsiniz elbette.
 9. Tercihe bağlı olarak üzerine zeytinyağı gezdirebilirsiniz. Yalnız bir uyarı, avokado zaten oldukça yağlı bir meyve. İki yağ birden ağır gelebilir. Deneyerek karar verebilirsiniz. Zeytinyağı ekleyince daha pürüzsüz bir sos hâline geliyor.

 

PÜF NOKTASI: Avokado soyulunca hava ile temas ettikçe kararan bir meyve. Dolayısıyla avokadoların sosa eklenmesini özellikle en son adımda yapıyorum. Kararmasını mümkün olduğunca geciktirmek için.

Saklama: Kilitli kapaklı ve elbette cam saklama kabında, buzdolabında 3-4 gün kadar duruyor. Yaptıktan sonra tadına bakınca o kadar beklemeyeceğini garanti edebilirim =)

Hava ile temas eden üst yüzeyi kararmış olsa dahi, o üst yüzeyi incecik sıyırdığınızda alttan yemyeşil sosunuz görünüyor yine. Sosun kararmış olması bozulduğuna işaret değil. Kararan kısımları da afiyetle yiyebilirsiniz elbette. İsraf olmaması için yiyin hatta =)

 

 

Leave a Reply