Gerçek Gıdaya Erişim Yolları

Gerçek gıdaya erişim çok kolay değil. En yakın marketin sebze meyve reyonunda satılan ürünler büyük olasılıkla zirai ilaç dolu. Gerçek, doğal gıdaya erişim biraz araştırma, biraz planlama biraz da emek istiyor. Ancak uzun vadede, gerçek gıda tüketmenin avantajları marketten alışveriş etmenin kolaylığını fazlasıyla aşıyor.

Gıda derken, toprakta ağaçta yetişen, Allah’ın verdiği nimetlerden bahsediyorum. Paketli, işlenmiş, fabrikadan çıkmış hiçgerçek gıda üreticiler çiftçiler bir ürünü gıda olarak görmüyorum. Elbette evimize aldığımız ambalajlı gıdalar var ama en işlenmemiş, doğal, katkısız olanlarından. Misal hindistan cevizi yağı, ham kakao vb.

Gerçek gıdaya erişimin bir de maliyet yönü var. Doğal gıdaların üretimi daha zahmetli ve emek isteyen bir süreç olduğu için ürün maliyetleri, en ucuz yöntemlerle konvansiyonel olarak üretilen ürünlerden yüksek doğal olarak. Ancak yine uzun vadeli düşünmek lazım. Zirai ilaçlarla dolu gıdalarla beslenerek 5-10 yıl sonra vücutta toksin birikimi sonucu yakalanacağımız türlü türlü hastalıkların tedavisi için harcanacak para daha mı azdır acaba? Parayı da geçelim, sağlığımızı kaybetmenin bedeli ile kıyaslanabilir mi şimdi fazladan vereceğimiz üç beş kuruş?

Bence çare şu: varsın en son model telefonumuz olmasın ya da her yeni modelde telefon/tablet değiştirmeyelim; varsın son moda kıyafetleri giyinmeyelim. Ama vücudumuza giren; ruhumuzu, fizyolojimizi dolayısıyla hayatımızı etkileyen gıdadan tasarruf etmeyelim. Gıda dışında tasarruf edecek o kadar çok alan var ki düşününce =)

Benim bugüne kadarki araştırmalarımdan bulduğum ve tüm gıdamızı temin ettiğim kaynakları paylaşmak istedim. Elbette herkes kendi araştırmasını yapıp içine sinen kaynakları kullanmalı. Bunlar benim güvendiğim kaynaklar; kendi yiyeceğine tarım ilacı koymazken başkasına satacağına da tarım ilacı kullanmayan “vicdanlı çiftçiler”. Maalesef tam tersini yapan “vicdansız çiftçiler”in bolca mevcut olduğunu duyuyoruz =(


  1. Erden Doğal Tarım

Hemen hemen bütün gıdamızı aldığımız, Nazilli’de doğal üretim yapan bir ailenin çiftliği. Her hafta; içinde çoğunlukla bol sebze, az meyve, süt, ekmek olan gıda kolimizi teslim alıp hafta boyunca tüketiyoruz. Marketten haftalık alışveriş etmekten hiçbir farkı yok aslında. Tek gereken önceden o hafta neyin tüketileceğini kabaca planlayıp ona göre sipariş vermek.

  1. Doğal Besin Bilinçli Beslenme Grubu (DBB)

Bir Katılımcı Onay Sistemi (KOS) grubu. Yani doğal üretim yapan (ve böyle üretim yaptığı bir moderatör kurulu ve diğer tüm katılımcılar tarafından denetlenen) çiftçiler ile onlardan alışveriş etmek isteyen tüketicileri bir araya getiren çok güzel bir grup. Üretici ile tüketici arasına diğer kişilerin girmesi üretim süreçlerinin şeffaflığı önünde büyük engel kanımca. Marketten elma alıyoruz ama “acaba nereden geldi?”, “nasıl üretildi?” sorularımız için muhatap bulmak, tatmin edici cevap alabilmek zor. Evet etiketinde geldiği şehir yazıyor ama ondan ötesi? DBB gibi KOS gruplarında ürünü alacağınız üretici ile bizzat iletişime geçip dilediğiniz soruları sorabilir, hatta üretim alanlarını ziyaret edebilirsiniz. Bunlar benim gözümde çok kıymetli şeyler. DBB’nin içerisinde çok farklı alanlarda üretim yapan bir çok vicdanlı çiftçi ile tanışabilirsiniz.

  1. Nebyan Doğal:

Antibiyotiksiz, hormonsuz, GDO’suz doğal et için tek kaynağımız. İstanbul merkezli bir firma ancak ayda bir Ankara’ya geliyorlar. Doğal sebze meyvede daha çok kaynak var ancak doğal et temini konusu sıkıntılı. Umarım Nebyan Doğal gibi firmaların sayısı artar.

  1. Organik Gıda Firmaları:

Hindistan cevizi yağı, kakao, bazı süt ürünleri için alışveriş yaptığım organik gıda üreticisi firmalar mevcut. Bu firmaları genellikle web sitelerini, sertifikalarını inceleyip, kimi zaman da iletişime geçip sorularımı sorarak seçiyorum. Evimize giren gıdaların çok çok az bir bölümü bu firmalardan geliyor. Nedense firmadan çok küçük çiftçiye güvenesim var =)

  1. Organik Pazar:

Çok çok ender olarak organik pazara uğruyorum. Gıda kolimizde genellikle her şey olduğu için çok ihtiyaç olmuyor. Ama mevsiminde özel ürünler için (likapa gibi) sürekli alışveriş yaptığım üreticiler var.

6. Toprakana Sitesi:

Üretici ile tüketiciyi buluşturan DBB gibi bir diğer aracısız doğal ürün alışveriş platformu. Bu siteyi aslında seneler öncesinde duymuştum ancak alışveriş etmek yakın zaman önce kısmet oldu. Site sayesinde yeni “vicdanlı” üreticiler ile tanıştım. Çok memnunum. DBB’deki üreticilerin bazılarını Toprakana’da da bulmak mümkün. Ekolojik üretim yapan, kimileri organik sertifikalı da olan üreticileri bünyesinde barındırıyor. Bundan sonra sürekli sürekli takip edeceğim gerçek gıda kaynaklarından biri olacak benim için.

7. Zeytinyağı: Zeytinyağı çok hassas bir konu. Ben çok uzun süre güvenilir bir üretici aradım ve en sonunda DBB grubu vesilesiyle çok özel bir sıkım yapan bir üreticiye ulaştım. Soğuk sıkım yaptığını söyleyen pek çok firma 27 derece civarında sıkım yaparken, “Zeytinyağı Dostu” adıyla Instagram hesabına ulaşabileceğiniz bu özverili üretici, 18 derecede ekstra soğuk sıkım yapıyor. Sıkımdan önce, sadece organik zeytinyağı sıkan bir fabrikada bütün makinelerin tam olarak soğuması için çalışma bir gün önceden durduruluyor ve tüm parçalar temizleniyor. Zeytinlerin geldiği yer ise hiç ilaç ve gübre kullanılmayan bir cennet bahçesi. Sonuçta elde edilen zeytinyağı, yemyeşil, asit oranı çok düşük (2019’da 0.3), mis gibi çimen kokulu ve şifa niyetine çocuklarla her sabah birer yudum içtiğimiz bir gıdaya dönüşüyor. Ben bu zeytinyağının tadını 2017 yılında aldığımdan beri başka bir zeytinyağı kullanamıyorum.


DBB’nin sayfasından çok güzel bir cümle ile bitireyim:

“Doğal ürünlerin önümüze gelmesini beklemeyelim. Bunları aktif bir şekilde arayalım, bulalım ve edinelim. Biz talep etmedikçe, erişmek için mücadele etmedikçe kimse doğal gıdaları önümüze getirip sunmayacaktır.”

Leave a Reply