Ev Yapımı Nutella

En favori tariflerimizden biri ile devam ediyorum. Marketlerde satılan kakaolu fındık ezmelerinin zararlarını ev yapımı Nutellazaten biliyorsunuz: rafine şeker içermeleri, palm yağları, çeşitli koruyucu kimyasallar ve kullandıkları hammaddelerin kalitesinin bilinmezliği.

Çocuklarınıza güvenle yedirebileceğiniz, sizin de bayılacağınız, üstelik hazırlaması çok kolay olan bir tarif bu. Bal içerdiği için pek düşük karbonhidrat diyemeyeceğim ama oğlumun kış aylarında en favori tatlısı bu.

Sadece 3 adet malzemesi var ve hazırlama işlemi sadece bu malzemeleri karıştırmaktan ibaret =) Lezzeti ise bizce mükemmel. Guacamole sosu gibi ekmek üstünde enfes oluyor.

Diyetimizi anlattığım yazımda belirttiğim sebeplerden, kullanılan malzemelerin hepsinin doğal olması en önemlisi.

Malzemeler:

  • Tahin
  • Bal
  • Kakao tozu
  • Ham kakao parçacıkları (isteğe bağlı)

Yapılışı:

  1. Ev yapımı Nutella’nızı hazırlayacağınız ve yapımı bittikten sonra buzdolabında saklayacağınız kaba tahini ve kakao tozunu ekleyin. Birbirlerine iyice yedirerek karıştırın. NOT: Başlangıç için size fikir vermesi açısından ben 850 gram (büyük boy kavanoz kadar) tahine, 6 tepeleme tatlı kaşığı kakao ekliyorum. Siz damak tadınıza göre miktarlarda dilediğiniz gibi oynayabilirsiniz.
  2. Karışımın üzerine dilediğiniz tatlılık derecesine ulaşana kadar bal ekleyin ve onu da iyice karıştırın.
  3. Zaten bol kakao tozu içeren Nutella’nızı iyice Magnezyum bombası hâline getirmek isterseniz içine ham kakao parçacıkları ilave edebilirsiniz =)

Püf Noktası: Eklediğiniz bal ne kadar koyu kıvamlı ise Nutella’nız o kadar sürülebilir, krem kıvamında oluyor. Bal akışkan ise daha cıvık bir hâl alıyor.

Saklama: Nutella’yı hazırladığınız cam saklama kabında buzdolabında uzunca bir süre saklayabilirsiniz. Ama Guacamole sosunda olduğu gibi bunun da o kadar uzun süre durmayacağını tahmin ediyorum, en azından bizde öyle oluyor =)

Leave a Reply