Ev Yapımı Çikolata

Evde çikolata yapmak ne kadar da basitmiş! İlk defa “oğlum hiç çikolata yiyemeyecek mi?” diye düşünürken araştırmaya başladım şekersiz, sağlıklı ev yapımı çikolatayı. Bir çok tarifte olduğu gibi yine Wellness Mama’da buldum aradığım tarifi.

Bu kadar az malzemeli ve yapımı bu kadar kolay bir çikolata, bu kadar lezzetli olabilir mi? Kesinlikle denemenizi tavsiye ederim. Tatlı ve çikolata konusunda “gurme” olan eşim bile bu ev yapımı çikolatayı diğer tüm market çikolatalarından daha lezzetli buluyor. Tadan başka kişilerden de hep olumlu yorumlar aldım ve tarifi sık sık soruldu. Sonunda yazabiliyorum.

Benim için Lindt’in %85 kakaolu bitter çikolatasının yeri ayrı. İki hamileliğimde ve diğer tüm zamanlarda hemen her gün iki küçük parça yerim. 20 yıldır ağzına kahve değdirmeyen bir insan olarak gün içinde enerjiye ve ayılmaya ihtiyacım olduğunda, bu çikolata kurtarıyor beni. Kahveyi ise zararından değil; bana yaramadığı, içtiğim zaman kendimi kötü hissettiğim için içmiyorum. Yoksa, organik olanı tüketildiğinde kahve faydalı bir içecek. Yalnız en çok tarım ilacı kullanılan ürünlerden olduğu için organik olması önemli.

Lindt mi ev yapımı çikolata mı derseniz elbette ev yapımı çikolatayı tercih ederim ben de. Ama çocuklara kalsın diye pek dokunmamaya çalışıyorum 🙂

Çikolatadaki ana malzeme olan kakao, kakao yağı ve hindistan cevizi yağlarını Güzel Gıda’dan alıyorum. Güzel Gıda sayesinde kakao türlerini de öğrendim. Firmadan aldığım kakaolar başta açık kahverengiydi. Bir süre sonra daha koyu renkli kakao gelmeye başladı. Ardından tekrar açık renge döndü. En sonunda firmayı arayıp, “nedir ne oluyor bu kakaolara” diye sorduğumda; açık renk olanın “criollo” cinsi kakao bitkisinden üretildiğini, koyu renk olanın ise “trinitario” cinsi ağaçtan elde edildiğini söylediler. Criollo daha ender bulunan, daha kıymetli tür imiş. Peru’daki tedarikçileri, başta criollo gönderirken sonra trinitario göndermeye başlamış. Güzel Gıda’nın criollo istemesi üzerine tekrar criollo göndermeye başlamışlar.

Gereksiz bilgilerden sonra tekrar çikolataya döneyim. Çikolata yapılırken ya kakao yağı ya da hindistan cevizi yağı kullanılıyor. Biz ikisi ile de yapıyoruz dönüşümlü olarak. Kakao yağı ile yapılan daha katı olup daha çok çikolata tadı verirken; hindistan cevizi yağı ile yapılan biraz daha yumuşak, ağızda eriyen ve egzotik bir tada sahip oluyor. Hindistan cevizi yağı çok faydalı olduğu için ben genelde onunla yapmayı tercih ediyorum; oğlumun lezzet açısından tercihi ise kakao yağı ile yapılan.

Malzemeler

 • 1 bardaktan biraz daha az kakao
 • 1 bardak (250 ml) kakao yağı ya da hindistan cevizi yağı
 • Yarım bardak bal
 • Organik portakal esansiyel yağı
 • Çikolatada olmasını isteyeceğiniz diğer lezzetler (kuru meyve, kuru yemiş gibi)

Yapılışı

 • Öncelikle kullanacağınız yağı eritmek gerekiyor. Hindistan cevizi yağı kullanıyorsam, bu yağın ısıya dayanımı yüksek olduğu için doğrudan tavaya koyup eritiyorum. Kakao yağı kullanacaksam, buharlı pişirme tenceresinin sepeti üzerine koyduğum cam kabın içinde yavaş yavaş eritiyorum.
 • Erimiş yağı cam karıştırma kabına döküp, üzerine kakaoyu ilave edip iyice karıştırıyorum.
 • Karışım hâlâ sıcakken, üzerine balı ilave edip, bal malzemelerle iyice birleşene dek karıştırıyorum. Balın biraz ısınıp, eriyip kakao ve yağ ile iyice birleşmesi çok önemli. Bir kaç defa, bal yeterince eriyip karışmadığı için, kalıplara doldururken balın alta çökmesi ve kalıptan ayrılırken yapış yapış olup çikolatanın dağılması problemini yaşadım. Yine de tadı çok güzel oldu ve yendi tabii ama şekil şemal olarak pek hoş görünmüyordu.
 • Bal miktarını da damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz. Daha bitter bir çikolata için elbette daha az bal koymak lazım. Ben aslında ölçülere çok sadık değilim. Her yapışımda kakao, yağ ve bal miktarını değiştirebiliyorum bir miktar. Karışımın tadına bakıp ona göre tekrar ilave edebiliyorum bazen.
 • Bal iyice karıştıktan sonra, karışıma 6-7 damla organik sertifikalı Florame ya da Tisserand marka portakal esansiyel yağı damlatıp tekrar karıştırıyorum. Portakal aromalı çikolata çok lezzetli oluyor. Nane yağı da damlatılabilir.
 • İstenirse karışımın içine kuru yemiş, kuru meyve de konabilir. Üzümlü, fındıklı, bademli türlü çeşit çikolata yapılabilir. Biz hep sade yapıyoruz.
 • Gelelim kalıplara doldurma kısmına. Aslında en başta kalıba değil, cam bir fırın kabına döküp buzdolabında soğutup (yağın donması için), ardından bıçakla parçalayıp yiyorduk. Sonradan silikon çikolata kalıplarından edindim.

  Parça çikolata

 • Artık bu kalıplara doldurup, donduktan sonra kalıptan çıkarıp saklama kabında saklayarak tüketiyoruz. Çocuklar bu şekilli kalıplara bayıldı. Kalıba dökerken karışım çok sıcak olmadığı için silikon kalıbı kullanmakta sakınca görmüyorum. Ama fırına vereceğim bir tarifte silikon kullanmazdım.

Afiyet olsun 🙂

Leave a Reply