Dalgan Döndürme

Aslında ısırgan otu kavurması bu; ama söylemesi çok hoşumuza gittiği için “Dalgan Döndürme” diyoruz biz bu yemeğe. Egelilerin orijinal dalgan döndürmesinin tarifi biraz daha farklı, un var içinde. Isırgan otuna “dalgan” da deniyormuş Ege’de.

Isırgan otuyla aramda sevgi-nefret ilişkisi var 🙂 Ayıklama aşamasında “haftaya ısırgan almayacağım artık” derken; dalgan döndürme - ısırgan otudalgan döndürmeyi yerken kendimden geçip “haftaya muhakkak iki bağ ısırgan otu almalıyım tekrar” diye içimden geçiriyorum 🙂

Isırgan otu karaciğeri temizleyen çok faydalı bir ot. Tüm yeşil yapraklı sebzeler gibi tam bir vitamin, mineral deposu (başta Magnezyum olmak üzere). Fiyat olarak da çok uygun. Mevsimi olduğu sürece her hafta muhakkak yediğimiz otlardan. Ah bir de ayıklaması olmasa!

Ayıklamanın ilk aşamasında elime eldiven takıp soğuk suda bir miktar ovalıyorum ki “ısırma” özelliğini yitirsin. Eldivenle rahat yapamadığım için, bu aşamadan sonra eldiveni çıkarıp mümkün olduğunca nazik bir şekilde tutarak, yaprakları saplarından ayırmaya başlıyorum. Bu aşamada 2-3 tane ısırık almazsam olmaz =)

Zor kısmı bitti. Yapraklar ayrıldıktan sonra 2-3 defa sudan geçirip, suda bekleterek yıkayıp kurulayıp pişirmeye hazır hâle getiriyorum. Gerisi tarifin içinde.

Malzemeler

  • 2 bağ ısırgan otu
  • 3-4 adet kuru soğan
  • Zeytinyağı
  • 5-6 yumurta
  • Tuz
  • Karabiber

Yapılışı

dalgan döndürme-ısırgan otu-yumurtaKuru soğanı doğrayıp zeytinyağı koyduğum tavada şeffaflaşıncaya kadar pişiriyorum.

Isırgan otlarını kıyıp soğanın üzerine koyuyorum.

Tuz ve karabiberini ilave edip otları yeşilliğini kaybetmeyecek kadar pişiriyorum.

Üzerine yumurtaları kırıp, mümkün olduğunca sarılarını bozmadan (yumurta sarısının besin değeri ne kadar az pişerse o kadar yüksek oluyor) beyazlarını pişiriyorum. Afiyet olsun!

 

2 Comments

  1. Anonim 10 Mart 2018

Leave a Reply