Çiğ Süt Yoğurdu

Uzunca zamandır ailecek tükettiğimiz çiğ süt kefirine bir kaç ay önce ara vermek istedim. Son hamileliğimde hassaslaşan midem, nedense kefirin keskin tadını pek kaldıramadı. İçmeyi giderek azalttım ve en sonunda tamamen bıraktım. Eskisi kadar sık kefir mayalamadığım için kefir danelerinde renk değişimi (küflenme belirtisi) gördüğüm anda hepsini atmak zorunda kaldım. Probiyotik gıda alımına devam etmem gerektiğinden, biraz da yoğurt yiyelim dedim. Yoğurdun tutmamasından çekindim ilk başta. Daha önce sadece oğlum çok küçükken Tefal’in yoğurt makinesinde bir kaç denemem olmuştu. Ancak teşhisten sonra oğlumda süt ürünlerini kesince tecrübem bir kaç seferle kaldı. Yoğurt yapma makinesini de elden çıkarmıştım uzun zaman önce.

Yoğurdu, tıpkı kefir gibi çiğ süt ile yapmaya karar verdim. Enzimleri, faydalı bakterileri ölmemiş çiğ sütün faydaları ile ilgili çiğ süt kefiri yazıma bakabilirsiniz.

Yoğurt yapmaya başlamadan önce Internet’ten bol bol araştırdım, video’ları inceledim. Önce bir gıda termometresi almayı düşündüm; ancak sonra, serçe parmak yöntemi ile bir deneyeyim, eğer yoğurt tutmazsa o zaman alırım diye düşündüm. İyi ki de acele edip gereksiz masraf yapmamışım. Özellikle yabancı video’larda çok kullanılan gıda termometresine hiç gerek yokmuş çünkü.

Yoğurt yaparken yaygın olarak kullanılan yöntem sütü kaynatıp belli bir sıcaklığa kadar soğumasını bekleyip mayayı öyle karıştırmaktır. Ben çiğ sütü kaynatmayıp, sadece yaklaşık 35-40 dereceye kadar ısıtıp, mayayı öyle koyuyorum. Bu sıcaklığa ulaştığını ise serçe parmağımı süte daldırdığımda 5-10 saniye tutabildiğim zaman anlıyorum. Çiğ süt yoğurdu yapan kimileri, sütü hiç ısıtmaya gerek duymadan, 24-48 saat gibi daha uzun sürelerde oda sıcaklığında mayalanmaya bırakıyorlar.

Süt kaynatılıp soğutularak yapılan ev yoğurdu taş gibi sert oluyormuş. Ancak sütün kaynatılmadığı çiğ süt yoğurdu oldukça sulu ve daha akışkan kıvamda oluyor. Biz yoğurdun suyunu çok sevdik. İlk yaptığımda önce suyunu biraz da yoğurtla karıştırıp ayran gibi içiyoruz. Sonra suyu bitince, daha yoğun kıvamlı bir yoğurt hâline geliyor. Ama yine de kaynatılmış süt yoğurdu gibi taş gibi olmuyor.

İlk yoğurt için, kefir mayasını da kullandığım Danem markasının Büyüyo adlı kuru yoğurt mayasını aldım büyük bir marketin yoğurt bölümünden. Kutu üzerinde toz mayanın nasıl kullanılacağı yazıyor. 1 paket toz maya bir çay bardağı ılık sütle 6 saat aktifleştirildikten sonra, yoğurt yapılacak sütün içerisine katılıyor.

İlk yoğurdu yaptıktan sonra diğerlerini, hep bir önceki yoğurdu maya olarak kullanarak mayalamaya başladım. Kimi kaynaklar bu şekilde uzun süre devam edilirse mayanın güçsüzleşeceğini söylüyor. Ne kadar doğru bilmiyorum ama bir kaç ay sonra Büyüyo kutusundaki diğer toz maya paketini aktifleştirerek devam edebilirim diye düşünüyorum.

Maalesef yoğurt da kefir gibi oğlumun kan şekerine hiç iyi gelmiyor. Onun haricinde biz tüketiyoruz. Sanıyorum bir süre yoğurt ile devam edeceğiz. İleride belki tekrar kefire döneriz.

Kefir mayalamanın yoğurttan daha kolay olduğunu düşünürdüm. Yoğurt yapmaya başladıktan sonra aslında tam tersi olduğunu düşünmeye başladım 🙂 Kefirde mayalama sonunda daneleri ayırmak için plastik süzgeçten süzme işlemi epey zamanımı alıyordu. Yoğurtta böyle bir işlem olmaması, mayalama süresi sonunda doğrudan alıp buzdolabına konması çok daha pratik!

Malzemeler

  • 2 litre çiğ süt
  • 2 kaşık yoğurt

Yapılışı

  • Maya olarak kullanacağım 2 kaşık yoğurdu oda sıcaklığına gelmesi için önceden buzdolabından çıkarıyorum.
  • 3 litrelik kapaklı cam kaba çiğ sütü koyup ocağın altını açıyorum. Sütün eşit ısınması için tahta bir kaşıkla karıştırıyorum.
  • Süt, serçe parmağımı içinde 5-10 saniye kadar tutabildiğim sıcaklığa (35-40 derece civarı) geldiğinde ocağı kapatıyorum.
  • Isınmış sütten bir kaç kaşık alıp başka bir kâsedeki iki kaşık yoğurda (mayaya) karıştırıyorum.
  • Sonra mayayı süt tenceresinin içine döküp tahta kaşıkla iyice karıştırıyorum.
  • Süt tenceresini bir battaniyeye sarıp, pilot ışığını açtığım fırının içinde 18-20 saat kadar mayalanmaya bırakıyorum. Bu süre belki kısaltılabilir, denemedim.
  • 18-20 saat sonra yoğurt tenceresini buzdolabına kaldırıyorum. Genellikle 3-4 saat buzdolabında bekledikten sonra yemeye başlıyoruz.

 

Leave a Reply