Alabaş Kızartma

Bu tarif bizim alternatif patates kızartması tarifimiz. Alabaş (İngilizce “kohlrabi”) kış mevsiminde çıkan karbonhidrat oranı yüksek bir sebze. C vitamini ve potasyum içeriği de fazla. Esas olarak yenen kısmı kök kısmı. Ben hiç denemedim ama üst yaprakları da sote yapılabilir.

kohlrabi-alabaşAlabaşın dış kabuğunu soyduktan sonra içinde bazı yerlerinde lifli sert bölümler oluyor. Piştikten sonra ağza takılabilen bu yerleri ben iyice temizliyorum.

Baharat seçimi damak tadınıza kalmış. Bilinen en kuvvetli enflamasyon savaşçısı gıdalardan olan zerdeçal Alabaş kohlrabi kızartmabizim demirbaşımız. Hemen her yemeğimize girer. Alabaşı sarıya boyayarak daha iştah açıcı bir hâle getiriyor görsel olarak 🙂 Tane karabiber, tane kişniş, tane kimyonu kahve değirmeninde çekiyorum. Tane hâlinde alınan baharatların aroması ve kokuları çok daha güzel oluyor; daha uzun süre tazeliğini yitirmeden saklanabiliyor.

Tarife geçmeden önce bir uyarı:

Elbette kızartma olan her gıdada olduğu gibi bu tarifte de, vücudun antioksidan kapasitesini düşüren “ileri glikasyon son ürünleri” (Advanced Glycation Endproducts – AGE) oluşuyor. Proteinin yüksek sıcaklıkta şekerle etkileşmesi, yani Maillard Reaksiyonu sonucu hem lezzet artmakta hem de enflamasyon arttırıcı ve yaşlandırıcı etki gösteren AGE’ler oluşmakta. Fırınlanan ve kızartılan yiyeceklerde en kızarmış yerler en lezzetlidir ya, işte Maillard reaksiyonu sebebiyle. Bu kızarmış yerler maalesef aynı zamanda yemeğin en zararlı yerleri.

O yüzden kızartma ve fırınlama çok sık kullanılan pişirme yöntemleri olmamalı. Su kullanılarak pişirilen yemekler en sağlıklı olanlar. Ama elbette ara sıra yenen bir kızartmanın ya da fırın yemeğinin çok zararı olmaz 😉 Önemli olan dengeyi sağlamak.

Biz bu tarifi sonbahar kış aylarında ayda bir kez kahvaltıya hazırlıyoruz. Yanında güzel bir marul salatası çok iyi gidiyor. Ev yapımı mayoneze de batırılıp yenebilir.

Afiyet olsun 🙂

Malzemeler

  • Alabaş
  • Zeytinyağı
  • Tuz ve Baharatlar (karabiber, kimyon, kişniş, zerdeçal, toz kırmızı biber, kekik)

Yapılışı

  1. Alabaşın dış kabuğu soyup ve lifli kısımlarını ayırın. Patates kızartması şeklinde doğrayın. Geniş bir cam fırın tepsisine yayın.
  2. Alabaşların üzerine zeytinyağı gezdirin.
  3. Dilediğiniz baharat karışımını kahve değirmeninde çekip alabaşların üzerine serpin.
  4. Bütün malzemeleri iyice harmanlayın.
  5. Önceden ısıtılmış fırında alabaşlar çatal geçme yumuşaklığına gelene kadar pişirin. Genelde yarım saat civarı sürüyor.

Leave a Reply